V-spára (přiznaná spára)

priz spara

(ukázka V4-spáry)
 
Při výběru laminátové podlahy si můžete vybrat design podlahy bez přiznaných spár, nebo jednu z variant přiznaných spár. Některé druhy laminátových podlah mají označení V4, nebo V2. Toto označení symbolizuje, že daná podlaha je s V-spárami. Jednotlivé lamely maji ofézované hrany a podlaha tak působí víc přirozeně a vzhledem připomíná dřevěnou podlahu
 

Typy přiznaných spár

 Přiznané spáry se dělí na dva základní typy. První je tzv. spára V4, kdy je lamela vyfrézována na všech čtyřech stranách. Druhý typ je spára V2, kdy je lamela vyfrézována pouze na dvou delších stranách.

 

 Výhody a nevýhody přiznaných spár

+ VÝHODY   - NEVÝHODY
+ vzhled  

- Přiznaná spára v podstatě žádné nevýhody nemá.

U lamelových podlah vznikají časem drobné spáry. Ty se zanáší a po dlouhém užívání mohou pro někoho působit rušivě. Naopak podlahy s přiznanou spárou s tímto rozhodně problém nemají. Spára je přiznaná a nepůsobí nijak rušivě.
 
 
V praxi panují v zásadě dvě obavy. Tou první je, že se ve spárách bude usazovat špína. Tou druhou je pak obava, že na takové podlaze bude problém s působením vlhkosti. V obou případech jde o zbytečné obavy. Běžná údržba se nemění.  
 

 

ÚDRŽBA podlah s V4, V2 spárou

Údržba laminátové podlahy s V-spárou je stejná jako u laminátové podlahy bez spár.

Spáry mají pouze estetickou funkci a není třeba se obávat, že se ve spárách bude usazovat špína, nebo že v tomto místě bude více působit vlhkost na podlahu. Údržba takovéto podlahy je jednoduchá – pravidelně stačí podlahu povysávat, případne zamést a vytřít vlhkým mopem (doporučujeme použít vhodný čistící prosředek).